Митниця проти зростання цін на ліки

Операції із ввезенням на митну територію України зареєстрованих лікарських засобів згідно із чинним законодавством України звільняються від оподаткування. Такий механізм передбачений для того, щоб здешевити лікарські засоби для громадян і для держави, яка закуповує за рахунок державного бюджету відповідні препарати для державних медустанов. Але аналіз, який провела Держмитслужба, засвідчує інше, зазначив Голова відомства Ігор Калєтнік.

«Фактично, ті пільги, які на сьогоднішній день існують, дуже часто ідуть не за призначенням. З початку року при оформленні такого імпорту вже надано пільг на суму понад 5 мільярдів гривень. Разом з тим окремі імпортовані лікарські засоби в Україні коштують значно дорожче, ніж навіть у Європі. А порівняно з Білоруссю різниця сягає навіть десяти разів. Після проведення відповідного розслідування ми дійшли висновку, що відбувається це через дії недобросовісних імпортерів. Які мають можливість із залученням офшорних посередників та створенням незаконних схем  імпортувати такі товари із завищенням вартості. Однак при цьому до додаткових податків не сплачують, оскільки імпорт звільняється від оподаткування» - сказав Голова Держмитслужби.

В Україні запроваджено державне регулювання цін на товари, включені до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення.

Так, відпускна ціна товарів не може перевищувати митної вартостіціни, за якою імпортер декларує товар митниці - та граничної надбавки до неї.

Отже, завищення митної вартості використовується для ухилення від державного регулювання та незаконного підвищення відпускних цін на лікарські засоби .

Аналіз, проведений митницею показав, що окремими імпортерами продовжує здійснюватися необґрунтоване підвищення відпускних цін шляхом збільшення фактурної вартостітобто ціни, за якою реально придбано ліки – за рахунок залучення до ланцюгів постачання закордонних торгових посередників або використання відносин взаємозалежності.

«Фактично, закуповується у виробника препарат за однією вартістю, далі до митного оформлення подається контракт, оформлений з іноземним посередником, так званими офшорними компаніями. І в цьому контракті вже фігурують значно вищі суми. В деяких випадках завищення сягає десяти разів. І вже за цією фіктивною, штучно сформованою вартістю ці лікарські засоби надходять до України і пропонуються до продажу»  - зазначив Ігор Калєтнік.

З лютого 2011 року Держмитслужбою ведеться посилений контроль за правильністю визначення митної варт ості лікарських засобів. Особлива увага приділяється недопущенню свідомого завищення митної вартості препаратів, які оформлюються без сплати ПДВ.

Як наслідок, різниця між задекларованою і реальною вартістю лікарських засобів, оформлених без сплати ПДВ, скоротилася у 42 рази.

Однак, запроваджені заходи не можуть повною мірою гарантувати прозоре ціноутворення.

Щоб підтвердити цей висновок,  була проведена вибіркова перевірка динаміки рівнів ціни, за якою реально придбано ліки  конкретних препаратів, імпортованих окремими суб’єктами ЗЕД.

Серед 14-ти перевірених підприємств у 4-х були зафіксовані зростання цін на окремі препарати, які відбувалися протягом періоду аналізу.

Приклад  - одне з товариств, що  імпортує лікарські засоби індійського виробництва з використаннямпосередників”, що зареєстровані у Маврикії та Великобританії. До 12.07.10 фактурна вартість 1 упаковки лікарського засобу становила 6,52 USD. Після 12.07.10 - зростання на 21% - до 7,93 USD. Імпортовано 1 430 728 упаковок. Тобто за умови оформлення зазначеної кількості ліків за попередньою ціною їх сумарна фактурна вартість зменшилась би на 16,9 млн. грн.

Держмитслужбою України продовжується здійснення моніторингу митних оформлень фармацевтичних препаратів.

При виявленні випадків необґрунтованого зростання цін відповідні матеріали направлятимуться до правоохоронних органів для вжиття спільних скоординованих заходів, спрямованих на захист прав громадян та забезпечення економічних інтересів держави.

Держмитслужба під егідою Кабміну з залученням інших правоохоронних органів розпочала комплексну перевірку всіх сумнівних імпортерів лікарських засобів.

25.01.2012

Всі новини